Choroba lokomocyjna u dzieci

Choroba lokomocyjna, czyli kinetoza, jest u dzieci bardzo powszechnym zjawiskiem – mało który maluch nie doświadcza w trakcie jazdy samochodem czy autokarem uciążliwych mdłości. Nieprzyjemne dolegliwości odbierają dziecku całą radość z wycieczki. Co gorsza, objawy choroby lokomocyjnej u dzieci pojawiają się też podczas zabawy w wesołym miasteczku, nieraz całkowicie uniemożliwiając skorzystanie z karuzeli czy rollercoastera.

Choroba lokomocyjna u dzieci – przyczyny

Mimo że choroba lokomocyjna u dzieci jest dolegliwością występującą bardzo często, nie do końca poznane są jej przyczyny. Uważa się, że winę ponosi chaos informacyjny, z jakim nasz mózg do czynienia podczas jazdy, rejsu czy lotu. Mózg o tym, czy ciało znajduje się w ruchu, dowiaduje się z kilku różnych źródeł. Najważniejszym z nich jest błędnik, czyli narząd równowagi, zlokalizowany w uchu środkowym. Ale nie tylko od odgrywa ważną rolę – równie istotny jest zmysł wzroku, jak i zmysł dotyku. Kiedy więc dziecko obserwuje migające za szybą drzewa, wzrok przekazuje do mózgu informację, że ciało porusza się. Tymczasem według receptorów czuciowych obecnych w skórze dziecko siedzi wygodnie w fotelu i nie przemieszcza się. Jeśli jazda przebiega spokojnie, to samo „mówi” błędnik.

Choroba lokomocyjna u dzieci związana jest z jeszcze jedną istotną kwestią. Przez kilka pierwszych lat życia układ nerwowy nie jest w pełni dojrzały, nieustannie się rozwija i stopniowo osiąga biegłość w synchronizowaniu docierających do niego bodźców. Dlatego właśnie z powodu choroby lokomocyjnej najbardziej cierpią dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Co ciekawe, jej objawy rzadko pojawiają się u niemowląt, zazwyczaj choroba lokomocyjna ujawnia się u dzieci w okolicach 2.–3. roku życia. Sądzi się, że niemowlęta lepiej znoszą towarzyszące podróży kołysanie, ponieważ dobrze pamiętają to uczucie jeszcze z okresu życia płodowego. Zwykle też przesypiają całą wyprawę, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że jadą gdzieś z rodzicami. Większe dziecko jest już bardziej świadome tego, co dzieje się dookoła niego, a jeśli pojawią się nudności i wymioty – bardzo szybko wykształci się u niego lęk przed kolejnymi wyprawami.

Choroba lokomocyjna u dzieci – objawy

Choroba lokomocyjna u dzieci objawia się podobnie jak u dorosłych. Podróży towarzyszą więc nudności, zawroty głowy, wymioty. Pojawia się uczucie zmęczenia, osłabienia. Skóra może stać się blada, mogą wystąpić zimne poty. Dziecko ma trudności z koncentracją, jest płaczliwe i drażliwe. Objawy te mogą mieć różne nasilenie. Niektórym szkrabom dokuczają „tylko” mdłości, uczucie ścisku w żołądku, podczas gdy u innych niemal każda wyprawa wiąże się z wymiotami. Dzieci potrzebują też zwykle więcej czasu, aby dojść do siebie po zakończeniu podróży. Może więc okazać się, że nawet na drugi dzień po wyprawie choroba lokomocyjna daje o sobie znać w postaci braku apetytu, zmęczenia, senności.

Niektóre czynniki mogą sprawiać, że dolegliwości przybierają na sile. Choroba lokomocyjna u dzieci jest bardziej dokuczliwa, gdy do ich nosa docierają niemiłe zapachy, np. benzyny. Lepiej też nie stosować intensywnych perfum czy zawieszek zapachowych do auta. Bardzo negatywnie na samopoczucie malucha wpływa także nieprzewidywalny styl jazdy: nagłe zmiany prędkości, gwałtowne hamowanie, niespodziewane skręty.

Choroba lokomocyjna u dzieci – jak przygotować się do podróży?

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do wycieczki choroba lokomocyjna u dzieci może mieć łagodniejszy przebieg. Dziecko bardzo dobrze wyczuwa panującą w domu atmosferę. Jeśli więc przed podróżą rodzice są zdenerwowani, bo obawiają się, że choroba lokomocyjna znowu da o sobie znać, negatywne emocje pojawiają się także u dziecka, a stres i lęk mają ogromny wpływ na stopień nasilenia nieprzyjemnych objawów. Warto do perspektywy wycieczki podejść pozytywnie i przygotować zabawy, które umilą czas jazdy i odwrócą uwagę brzdąca od dolegliwości. Polecane są np. audiobooki, nie należy natomiast wręczać książki, smartfona czy tableta. Skupianie wzroku na bliskim obiekcie nasila objawy choroby lokomocyjnej u dzieci.

Należy zwrócić uwagę na wybór najlepszego czasu na jazdę. Jeśli maluch jest w takim wieku, że ucina sobie przed- lub popołudniową drzemkę, właśnie o tej porze warto zdecydować się na podróż. Choroba lokomocyjna rzadziej pojawia się u dzieci, które spędzają podróż smacznie śpiąc. W przypadku podróży podczas letnich upałów i przy braku klimatyzacji w aucie, warto zorganizować wyprawę wczesnym rankiem bądź po zmierzchu, kiedy jest chłodniej.

Zadbajmy o to, żeby brzdąc siedział w odpowiednim miejscu. W samochodzie będzie to środkowy fotel na tylnym siedzeniu – dziecko ma wówczas możliwość obserwowania horyzontu. Przy długiej podróży konieczne są częste postoje, w których trakcie można odpocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Nie zapominajmy o zaoferowaniu maluchowi przed wyjazdem lekkiego śniadania – nie powinien wyruszać z pustym żołądkiem, ale nie powinien też być przejedzony. Przed podróżą wybierzmy się do lekarza, który być może zaleci zastosowanie dostosowanego do wieku dziecka preparatu zapobiegającego dolegliwościom. Choroba lokomocyjna u dzieci to problem, który spędza sen z powiek wielu rodzicom, ale przy odpowiednim przygotowaniu podróż może minąć spokojnie i przyjemnie.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz