Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna – objawy

Choroba lokomocyjna, nazywana też kinetozą, jest dolegliwością, która w znacznym stopniu może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Osoba, która się z nią zmaga, źle znosi podróże – i to bez względu na środek transportu, jaki wybierze. Nudności i zawroty głowy mogą dokuczać zarówno podczas jazdy samochodem, pociągiem, autobusem, jak i w trakcie lotu samolotem czy rejsu statkiem. Uciążliwe objawy mogą nawet pojawić się podczas korzystania z karuzeli czy rollercoastera w lunaparku.

Choroba lokomocyjna i jej objawy mogą dawać się mocno we znaki. Nudności, zawroty głowy to dopiero początek. Nierzadko mdłości są na tyle nasilone, że towarzyszą im wymioty. Czasem występują nawet trudności z oddychaniem, przyspieszenie tętna, a co za tym idzie – pojawia się uczucie zmęczenia, osłabienia, skóra może być blada. Zwykle nieprzyjemne objawy ustępują po zakończeniu podróży, ale niekoniecznie od razu. Zdarza się, że skutki choroby lokomocyjnej odczuwamy jeszcze przez kilka, kilkanaście godzin po opuszczeniu pojazdu.

Tak naprawdę do końca nie wiadomo, czym spowodowana jest choroba lokomocyjna. Sądzi się, że przyczyną jest rozbieżność informacji, jakie docierają do mózgu z różnych zmysłów. Kiedy jedziemy samochodem i obserwujemy migające za oknem drzewa czy budynki, wzrok „mówi”, że jesteśmy w ruchu. Tymczasem błędnik, znajdujący się w uchu wewnętrznym i odpowiadający za zmysł równowagi, podpowiada z kolei mózgowi, że siedzimy wygodnie w fotelu. Taką samą informację przekazuje zmysł dotyku – receptory czuciowe w skórze również „twierdzą”, że znajdujemy się w jednym miejscu i nie zmieniamy tego położenia. Mózg nie radzi sobie z łączeniem rozbieżnych bodźców dopływających z różnych źródeł i efektem jest właśnie choroba lokomocyjna.

Kto zwykle zmaga się z dolegliwościami? Choroba lokomocyjna u dzieci jest dość powszechnym zjawiskiem. Występuje najczęściej między 2. a 12. rokiem życia. Sądzi się, że u jej podstaw leży niedojrzałość układu nerwowego. W okresie dorosłości jej objawy mogą ulec złagodzeniu, ale nie jest to regułą. Choroba lokomocyjna u dorosłych to problem, który – według różnych szacunków – dotyka nawet co trzecią osobę. Objawy są podobne do tych, jakie dokuczają dzieciom, a więc ból głowy i nudności, wymioty, zmęczenie. Sytuacja w przypadku dorosłych jest jednak o tyle lepsza, że o wiele szersza jest gama leków, które można zastosować w celu złagodzenia kinetozy.

Choroba lokomocyjna – co nasila objawy?

Choroba lokomocyjna, której objawy mogą bardzo uprzykrzać życie, może występować w różnym nasileniu. Niektórym osobom doskwierają „jedynie” lekkie nudności, pojawiające się wyłącznie podczas dłuższych podróży, podczas gdy inne zaczynają czuć się źle już w momencie, gdy zamykają za sobą drzwi samochodu bądź gdy stawiają stopę na pokładzie samolotu. Od czego to zależy?

Okazuje się, że duży wpływ może mieć nastawienie psychiczne. Symptomy mogą być bardziej nasilone w przypadku osób, które są wrażliwe i emocjonalne, a co za tym idzie – zwykle perspektywa podróży wywołuje u nich stres, niepokój czy wręcz lęk. Im stres silniejszy, tym silniejsze są również objawy choroby lokomocyjnej. Ale nie tylko negatywne nastawienie może potęgować nieprzyjemne dolegliwości. Choroba lokomocyjna częściej występuje u kobiet, zwłaszcza tych, które są w ciąży bądź w trakcie menstruacji.

Już w trakcie podróży objawy choroby lokomocyjnej mogą nasilać się na skutek takich czynników jak: nagły skręt, nierówne podłoże i związane z tym „podskakiwanie” pojazdu, turbulencje w przypadku samolotu czy wysokie fale w przypadku statku, niemiły zapach, np. spalin, promienie słońca padające bezpośrednio na twarz, brak swobodnego przepływu powietrza i wynikająca z tego faktu duchota.

Choroba lokomocyjna – czy jej objawy powinny niepokoić?

Choroba lokomocyjna nie jest chorobą w dosłownym rozumieniu tego słowa, jednak jej objawy mogą na tyle utrudniać życie, że konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza. Większość preparatów na chorobę lokomocyjną dostępnych jest bez recepty, warto jednak przed skorzystaniem z nich skonsultować się ze specjalistą. Do lekarza udajmy się, jeśli nudności i zawroty głowy towarzyszą nam również na co dzień, a podczas podróży jedynie ulegają nasileniu. Mogą bowiem świadczyć o występowaniu innej, koniecznej do zdiagnozowania choroby.

Wizyta w gabinecie jest niezbędna, jeśli choroba lokomocyjna dotyczy dziecka. Niektóre leki mogą być stosowane dopiero od 3., a nawet 6. roku życia. Konsultacja z pediatrą jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy objawy choroby lokomocyjnej są wyjątkowo uciążliwe, a więc np. kiedy nawet krótka podróż wiąże się z silnymi wymiotami. Należy pamiętać, że wymioty mogą doprowadzić do groźnego odwodnienia organizmu, które szczególnie szybko postępuje właśnie u dzieci.

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz